Őssejt
Az őssejt korlátlan számú osztódásra, önmegújulásra képes, nem specializálódott sejt, amely a szimmetrikus osztódás révén önmagához hasonló sejteket képez, és emellett elkötelezett utódsejteket is létrehoz.
Az őssejtek legfontosabb tulajdonsága, hogy bármilyen szöveti sejtté képesek átalakulni, akár általános regeneráló-sejteknek is hívhatnánk őket.
Kétféle őssejtet különböztetünk meg, embrionális és felnőtt őssejtet. Az embrionális őssejtek a megtermékenyítést követő 14 napig tartó sejtosztódás során keletkező hólyagcsírából származtathatóak. A felnőtt őssejtek a szöveteinkben találhatóak, továbbá a csontvelőkben keletkeznek, raktározódnak.
Ha egy szerv nem működik optimálisan vagy valamilyen módon sérülést szenved és sejtpótlásra van szüksége, akkor üzenetet küld a csontvelőbe, amely felismeri az információt és őssejteket küld a sérült területre. Ezt nevezzük a szervezet általános regenerációs mechanizmusának.
Ez a folyamat a következőképp modellezhető:
- Az őssejt kilép a csontvelőből.
- Bekerül a véráramba.
- Egy speciális hírvivő anyag segítségével eljut a szervekhez.
- Amikor a "célterületre" érkezik, kihasználja osztódási képességét és a másolatát továbbküldi, ő maga pedig beépül és a szerv sejtjeivé válik.
Mire jó az őssejt?
Elmondható hogy az őssejtszám csökkenése pontos élettani mutatója a regenerálódás hiányának, az öregedésnek. A keringő őssejtszám fizikai aktivitása, egyes élelmiszerek elfogyasztásával is emelhető. Ennek egyszerű és kényelmes módja az Olimpiq SXC készítmény fogyasztása, amelyet a Pécsi Orvostudományi Egyetemen fejlesztettek ki és akár 200%-kal képes emelni a kutatások alapján, a perifériás vér őssejtszintjét.
Hatásmechanizmusát tekintve, fogyasztás után a csontvelői őssejttermelő és raktározó szöveteket inspirálja arra, hogy több felnőtt multipotens őssejtet engedjen a vérkeringésbe. Ezáltal a többlet őssejtek képesek regenerálni az elhasználódott sejtjeinket. Fogyasztás után két órával már 175%-os növekedés mutatható ki vérmintából.